TPSB107M010R0400 Electronic Components Capacitors Consumer Electronics
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Model Number : TPSB107M010R0400
Certification : ROHS
MOQ : Negotiated
Price : Negotiated
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union
Supply Ability : 1000pcs
Delivery Time : 3-15days
Packaging Details : Tray/REEL
Digi-Key Part Number : 478-5231-2-ND
Manufacturer : KYOCERA AVX
Manufacturer Product Number : TPSB107M010R0400
Description : CAP TANT 100UF 20% 10V 1411
Detailed Description : 100 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1411 (3528 Metric), 1210 400mOhm
Product Status : Active
Stock : 8000
Contact Now
TPSB107M010R0400 Electronic Component Consumer Electronics
Product Attributes
TYPE DESCRIPTION
Category Capacitors
Tantalum Capacitors
Mfr KYOCERA AVX
Series TPS
Package Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Product Status Active
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 400mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric), 1210
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Lead Spacing -
Manufacturer Size Code B
Features General Purpose
Failure Rate -
Documents & Media
RESOURCE TYPE LINK
Datasheets TPS Series, Low ESR
Other Related Documents Solid Tantalum & OxiCap Material Handling Guide
Product Training Modules Component Solutions for Smart Meter Applications
Design Resources SpiTAN Design Tool
Featured Product TPS Capacitors
HTML Datasheet TPS Series, Low ESR
Environmental & Export Classifications
ATTRIBUTE DESCRIPTION
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8532.21.0050
Additional Resources
ATTRIBUTE DESCRIPTION
Other Names TPSB107M010R0400-ND
Standard Package 2,000
FAQ
Q1:What’s your MOQ?
No MOQ needed, And if you buy more, Will enjioy better prices.
Q2:Can I get a Free Sample?
You can ask our staff for apply Free Samples.
Q3:What payment methods do you support?
We provide: Visa / MasterCard / Wire Transfer / WU / MG / PayPal etc...
Q4:What about the shipment methods?
We provide: DHL / UPS / TNT / FedEx / EMS / Aramex / ePacket etc...
All products were tested before shipment, and the quality problems werenegligible.
Q7:Do you provide BOM services?
Yes, We provide one-stop purcharse service, Please send us your BOM list.
Product Tags:
100UF Electronic Components Capacitors